Budynek S-1 rośnie w oczach! Trwa inwestycja na terenie AGH w Krakowie
Na terenie kampusu dydaktycznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie trwa zaawansowany etap inwestycji obejmującej przebudowę, nadbudowę oraz rozbudowę budynku S-1. Projekt realizowany przez Grupę NDI stanowi kluczowy element modernizacji centralnej części kampusu, a jego efektem będzie wielofunkcyjna przestrzeń odpowiadająca na potrzeby rozwijających się obszarów nauki i technologii.
Prace budowlane prowadzone są zgodnie z harmonogramem i obejmują kompleksowy zakres robót – od rozbiórek i robót ziemnych, przez prace geotechniczne, żelbetowe oraz montaż konstrukcji stalowych, po wykonanie instalacji wewnętrznych i zagospodarowanie otoczenia budynku. Obiekt zyska nową strukturę architektoniczną i znacząco zwiększy swoją kubaturę oraz funkcjonalność.
Dotychczasowy budynek S-1 na terenie kampusu AGH zmieni się nie do poznania, a to wszystko za sprawą przebudowy wykonywanej przez Grupę NDI.
– Budynek jest posadowiony w miejscu, gdzie okresowo występuje bardzo wysoki poziom wód gruntowych, dlatego też jego część przyziemna wykonana jest w technologii betonu wodoszczelnego. Ciekawostką w zakresie konstrukcji jest to, że jej znacząca część wystająca poza obrys posadowienia będzie spoczywała na żelbetowych wieszakach.. W drugim kwartale rozpoczną się roboty instalacyjne. Zaangażowanie członków całego zespołu pozwala na to, aby wszelkie prace przebiegały według harmonogramu – mówi Maciej Stochmal, Dyrektor Projektu z Grupy NDI.
Nowy budynek S-1 pełnić będzie szereg funkcji. Zostanie w nim ulokowana m.in. infrastruktura odpowiedzialna za zarządzanie środowiskiem informatycznym uczelni, zaplecze techniczne oraz przestrzenie laboratoryjne przeznaczone do realizacji innowacyjnych projektów. Znajdzie się tam również miejsce dla środowisk akademickich i studenckich, w tym Uczelnianej Rady Samorządu Studentów AGH. Ponownie zostanie też uruchomiona strefa gastronomiczna.
Prowadzona modernizacja odpowiada na potrzeby edukacji i prowadzenia badań, dodatkowo stworzy warunki potrzebne do rozwoju z zakresu sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa. Realizowana inwestycja to także odpowiedź na rosnące potrzeby związane z integracją działalności naukowej.
Poza pracami konstrukcyjnymi, przygotowywane będą instalacje techniczne, w tym systemy energetyczne oraz instalacja fotowoltaiczna. Rozbudowywana część kompleksu będzie liczyć pięć kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną. Wszystkie przestrzenie zostały zaprojektowane z myślą o maksymalnej funkcjonalności. Inwestorem projektu jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.