Budowa się kończy. Bezpieczeństwo NIGDY!
Rozpoczyna się Tydzień Bezpieczeństwa w NDI.
To już dziewiąta edycja tej ważnej inicjatywy. Grupa NDI wraz z piętnastoma członkami Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie zadbała o to, by i w tym roku dotrzeć do jak największej liczby pracowników budowlanych.
Tegoroczny Tydzień Bezpieczeństwa będzie trwał od 23 do 29 maja. Tym razem hasłem przewodnim jest „Budowa się kończy. Bezpieczeństwo NIGDY!”. Statystyki bowiem pokazują, że bardzo dużo wypadków ma miejsce podczas transportu materiałów i sprzętu, czyli jeszcze przed rozpoczęciem robót właściwych lub zaraz po ich zakończeniu na etapie gwarancji. Tego typu prace często wykonuje się w pośpiechu. Należy jednak pamiętać, że oszczędność kilku minut kosztem bezpieczeństwa, może oznaczać utratę zdrowia i życie.
– Dlatego nasz cel od początku jest jasny. Będziemy zadowoleni dopiero wtedy, gdy liczba wypadków będzie równa zeru – mówi Justyna Mierzejewska, dyrektor działu BHP w NDI. – W tym roku nasze aktywności i działania skupiać będziemy m.in. wokół warsztatów szkoleniowych z prac na wysokości, transportu pionowego, szkoleń dla hakowych, a także prelekcji dotyczących odpowiedzialności za bezpieczeństwo wykładanych przez Inspektorów Okręgowych Inspektoratów Pracy.
Wśród priorytetów Porozumienia jest też m.in. propagowanie kultury bezpieczeństwa, podnoszenie świadomości w kwestii niebezpieczeństw związanych z pracą na budowie oraz minimalizacja ryzyka.
– Ważne jest wprowadzanie systemowych rozwiązań z zakresu BHP. Istotna jest też nieustanna edukacja. I to się dzieje – przekonują sygnatariusze Porozumienia dla Bezpieczeństwa. – Porozumienie wypracowało narzędzie, katalog wytycznych dotyczący zabezpieczeń zbiorowych będący znakomitą bazą wiedzy do wykorzystania na placach budów, które skutecznie zapobiegną wypadkowi nawet wtedy gdy pracownik popełni błąd.
Dotąd akcja objęła ponad 100 tys. osób. Jej autorzy chcą dotrzeć do jeszcze szerszego grona, bo wiedzą, że tego typu działania mają sens. Świadczą o tym statystyki, według których w ciągu 10 lat działalności Porozumienia liczba poszkodowanych w wypadkach spadła z blisko 8,7 tys. do ponad 4,7 tys., czyli prawie dwukrotnie. Na 100 tys. zatrudnionych w branży budowalnej, wypadków śmiertelnych jest cztery razy mniej niż 10 lat temu.
Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie powstało w 2010 r. Zrzesza największych generalnych wykonawców w Polsce: Budimex, Eiffage, Erbud, Eurovia, Hochtief Polska, Karmar, MCKB, Mostostal Warszawa, Mota-Engil, NDI, Polimex Mostostal, Porr, Skanska, Strabag, Unibep i Warbud.
Więcej informacji na stronie internetowej: https://www.porozumieniedlabezpieczenstwa.pl/